Kedi

Kedi Eğitimi

Kedi eğitimi akıntıya karşı kürek çekmek gibi görünse de imkansız değildir. Eğitim, davranışların modifikasyonunu  kapsasa da aynı şey değildir. Modifikasyon, kedinin doğal olarak yaptığı şeyleri değiştirmekten çok yaşam tarzının değiştirilmesidir.
Eğitimle birlikte kedinin doğal yetenekleri ve öğrenme yeteneği de hesaba katılmalıdır. Bu arada; ne kadar evcilleşmiş olursa olsun, kedilerin vahşi hayvanlar olduğu, avlanma içgüdüsüne sahip olduğu unutulmamalıdır.

Basit Oyunların Öğretilmesi: 

Kediler; oturup kalkmayı, alçak bir çemberin içinden atlamayı, fırlatılan bir oyuncağı geri getirmeyi ve benzeri basit numaraları öğrenebilirler. Bazı kediler bu numaraları ve daha zorlarını öğrenmek için isteklidir.
Kediniz buruşturulup atılan kağıt parçalarının peşinden kendi isteğiyle koşuyor, ona uzatılan yiyeceği redddetmiyorsa bazı kolaya numaraları kolayca öğrenecek demektir. Bir sonraki sefere ulaşmak istediği yiyecekle kediniz arasına bir çember koyarsanız nasıl içinden geçtiğini göreceksiniz! Sevdiği bir yiyecekle onu ödüllendirdiğiniz sürece kediniz bu gösterileri yapmaktan zevk alacak ve zamanla mükemmel bir oyuncu olacak.

Tuvalet Eğitimi: 

Kediler çok titiz hayvanlardır. Tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için daha önce kullanılmamış, gözlerden uzak ve ev dışındaki alanları tercih ederler. İşleri bittikten sonra da mutlaka atıklarının üzertini toprakla örterler.
Kedinizin kum kabına alışmasını istemek, onun doğal içgüdülerine karşı durmasını istemek demektir. Yine de bunu sağlamak çok zor değildir:

  • Beslediğiniz her kedi için ayrı bir kum kabı bulundurun.
  • Kum kabı kedinizin ulaşabileceği ama evin sakin ve sessiz bir köşesinde olmalı.
  • Kum kabı kedinizin eşinebileceği kadar büyük olmalı ve içinde her zaman yeteri kadar kum bulunmalı.
  • Kullanımdan sonra kapların temizleği ihmal edilmemeli.

Tırmalama Alışkanlığının Önlenmesi:

Bu alışkanlık önlenemez, doğal hayattan kalma bir içgüdüdür. Tırnaklarını törpülemek ve kendi yaşama alanının sınırlarını belirleyici işaretler bırakmak için tırmalar. İçgüdüler bir yana tırnaklarını törpülemek için buna ihtiyacı vardır. Ama en azından mobilya ve halıları tırmalaması önlenebilir. Kedinizin tırnaklarını törpülemesi için tırmalama kütükleri çok uygundur. Bunu sağlayamıyorsanız bir tırmalama postu da yararlı olabilir. Ancak bu durumda doğru postu seçmeniz çok önemlidir. Postun tüyleri kısa ve sert olmalı çünkü uzun ve yumuşak tüylere tırnakları takılacak ve kediniz gelecek sefere yine mobilyalarınızı tırmalamayı tercih edecektir. Kütük ya da postu kullanmasını sağlamak için bunları görünen ve kedinizin her zaman ulaşabileceği bir yerde bulundurmalısınız.

Dr. Haluk Ömer
Author: Dr. Haluk Ömer

Pet Dünyası Veteriner Kliniği

Dr. Haluk Ömer

Pet Dünyası Veteriner Kliniği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu