Makaleler

Hangi evcil hayvan çocuklu aileler için idealdir?

Bu sorunun cevabı  beklendiği gibi çok da kolay ve kısa değildir. Cevabı sağlıklı olarak verebilmek için seçilecek olan hayvan türünün ve ırkının nerede bakılacağı, çevre koşulları, ekonomik koşullar, yaşanılan alan (apartman katı, bahçeli ev gibi) ve tabiiki de ev halkının tamamının ortak seçimi büyük önem taşır ve hangi hayvanın en ideal olduğunun sorusunun yanıtında oldukça etkilidir.

Ülkemizde genelde evcil hayvan olarak beslenen türler kedi, köpek ağırlıklıdır. Ancak kimi meraklı aileler evlerinde egzotik hayvanlarda beslemektedirler. Tür seçimi yaparken de önemli bir takım uyarıları vermek gerekir. Egzotik hayvanlar 5 yaşından küçük çocukların teması için çok da uygun değildir. Salmonella enfeksiyonu büyük önem ve risk taşır. Bunu yanında hangi tür seçilirse seçilsin gene 5 yaşından küçük çocuklarda evcil hayvanla aradaki ilişkide kontrolün elden bırakılmaması gerekir. Örnek vermek gerekirse çok sıkıştırılan bir kedi istemeden de olsa tırmalayarak çocuğa zarar verebilir. Köpek ise oyun esnasında çocuğu yanlışlıkla yere düşürürerek zarar görmesine sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak seçeceğiniz evcil hayvan her ne olursa olsun ilk yapmanız gereken bulunduğunuz bölgedeki bir Veteriner Kliniğine gitmek ve Veteriner Hekimden gerekli bilgileri almak ve onun tavsiyelerine kesinlikle uymak olacaktır. Seçtiğiniz türe göre gerekli aşı, beslenme ve bakım programlarını, ayrıca ona sunmanız gereken ortamın şartlarını Veteriner Hekiminiz belirleyecek, bunu size detaylı olarak anlatacak ve ihtiyacınız olan materyalleri size sunacaktır.

Yılların birikimiyle nacizane bir tavsiye vermem gerekirse evcil hayvan seçmeden önce Veteriner Hekime danışmak ileride çıkabilecek bir çok sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Sitemizde bulunan diğer makalelerden evcil hayvan bakımı ve çocuklarla ilişkileri hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Dr. Haluk Ömer
Author: Dr. Haluk Ömer

Pet Dünyası Veteriner Kliniği

Dr. Haluk Ömer

Pet Dünyası Veteriner Kliniği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu