Kedi

Evinizi kediniz için nasıl güvenli hale getirebilirsiniz?

Evi, kedi için güvenli hale getirmek, bir bebek için güvenli hale getirmeye çok benzer. Dizlerinizin üzerinde evi dolaşın ve kedinizin yutabileceği, devirebileceği, içine girebileceği veya üzerine düşürülebileceği her şeyi keşfedin. İki önemli şeyi göz önünde bulundurun: “Neyi kedinize karşı korumak istiyorsunuz; ve kedinizi neye karşı korumak istiyorsunuz?” Kediler doğuştan meraklı ve araştırmacıdır, bu yüzden onu tahrik edebilecek her şeyi ortadan kaldırın.

YUTULABİLECEK ŞEYLER

Kedi yavruları, boğulmalarına veya tahribata neden olabilecek küçük nesneler ile oynayıp onları yutmaya bayılır. İplikler özellikle çok tehlikelidir, çünkü kedileri cezbeder. Ne zaman bir kedinin bir yün yumağı ile oynadığını görsem, içim ürperir. “Dillerinin üzerindeki küçük çıkıntılar geriye doğrudur ve yuttukları vakit ipliği geri çekebilecekleri elleri yoktur.” Ayrıca dikiş iğnelerini, kağıt ataçlarını ve kedinin ağzına sığabilecek tüm küçük nesneleri ortadan kal­dırın. Kediler aslında hiç bir zaman, yabancı bir maddeyi tanıyıp yutmayacak kadar büyümez. Çoğu kedi elektrik kablolarına ilgi duymasa da bazılar bunları kemirmeye bayılır. Kedinizi izleyin ve gerekiyorsa elektrik kablolarına ulaşmasını engelleyin.

ZEHİRLER

Evde bakılan 100’ün üzerinde bitki ev hayvanları için zehirli olabilir. Bölgenizdeki bu tür bitkilerin bir listesini edinin ve evinizdeki olası tehlikeli bitkileri evinizden çıkartın. Bu bitkilerden bazıları açelya, difenbachya, filodendron, amarilis ve krizantemler’dir. Ayrıca ilaçları sakladığınız yerlere de özen gösterin. Aspirin bile kediniz için zehirli olabilir. Ev temizlik maddelerini, antifriz, böcek veya fare zehirlerini veya kapanlarını da, yani mantığınızın tehlikeli olabileceğini söylediği her şeyi kedinizin ulaşamayacağı yerlere kaldırın.

KIRILABİLECEK EŞYALAR

Hareketli bir kedi yavrusu, biblolar ve kırılabilir eşyalarla dolu bir evi talan edebilir. “Kedinizin sehpalar, masalar veya dolapların üzerlerindeki nesneleri devirip kırmasını istemiyorsanız, bunlara kedinizin bakış açısı ile bakın”. Değerli eşyalarınızın kırılmasını önlemenin tek yolu, onları ortadan kaldırmaktır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, sağlam ayaklar üzerin­de durmayan eşyalar veya düşebilecek büyük, ağır nesnelerdir. Kedinizin herhangi bir şeyin arkasında veya içinde sıkışıp kalmayacağı biçimde eşyaları düzenleyin ve her zaman panjurlarınızın iplerini bağlayın ki kediniz onlara dolanmasın. Kediler için en güvenli yer, evin içidir ve evin dışına kaçan bir kedi çoğu kez düşmanca bir ortamın merhametine kalmış olur. Kapıları ve pencereleri güvence altına alın.

YÜKSEKTEN DÜŞME

Kedilerin avcı oldukları asla unutulmamalıdır. Bu av güdüsü ile beraber aşırı merakları onları pencerelerden atlamaya veya düşmeye teşvik eder. Pencerenin önünde oturan kedi dışarda kuş görürse onu yakalamaya çalışabilir. Bu ve benzeri durumlarda kedinin aşağı düşmesi kaçınılmaz olmaktadır ve ne yazık ki yaralanmalar, travmalar ve hatta ölümler bizleri çok üzmektedir. Tavsiyem pencereleri ya açmamanız ya da pencere önlerine koruma amaçlı özel tel yaptırmanız olacaktır.

Dr. Haluk Ömer
Author: Dr. Haluk Ömer

Pet Dünyası Veteriner Kliniği

Dr. Haluk Ömer

Pet Dünyası Veteriner Kliniği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu